Istoric

BISERICA PAROHIALA FOTACHESTI – SFANTI MIHAIL SI GRAVRIL
Biserica parohiala Fotachesti este amplasata in partea de est fata de orasul Videle, la intrarea in cartierul Fotachesti – fata de soseaua Giurgiu-Videle-Pitesti, Biserica se afla la circa 200m in partea nordica.
Dupa 1Iunie 1966, ziua cand Parintele Marian Ene a fost numit preot paroh la aceasta Biserica, numarul credinciosilor a crescut, drept urmare parintele Marian a renovat toata Biserica.
Aceasta este azi lo de pelerinaj, La slijbele tinute mai ales in fiecare Vineri la miezul noptii vin credinciosi din toata tara, pentru a asista la “Miezonoptica” – slujba la care se citesc “Moliftele Sfantului Vasile Mare” si dezlegari de blesteme si farmece.
Urmare a acestor slujbe, Biserica Fotachesti a devenit cunoscuta in toata tara, cu atat mai mult cu cat in Biserica se afla racla cu Moastele a sase Sfinti:

”Sfantul Ierarh Vasile, Sfantul Ierarh Nicolae, Sfantul Mare Mucenic Procopie, Sfanta Mucenita Varvara si particica din Sfanta Cruce.”
Biserica Fotachesti are hramul Sfintilor Arhanghelki Mihail si Gavril. Biserica este asezat pe un deal, iar constructia Bisericii este sub forma de cruce. Este zidita din caramida. Atat pictura interiora cat si exterioara este in ulei. Pe fatada intratii in Biserica sunt pictati cei doi Apostoli Petru si Pavel. Pe cele doua laturi se afla camarutele pentru lumanari, pe fatada carora sunt pictate, tot in ulei chipurile Domnului Iisus Hristos si Maica Domnului.
Biserica nu are casa parohiala.
Clopotnita este amplasata la intrare, in fata Bisericii, pe aleea ce separa pe o parte si cealalta cimitirul parohial. Aceasta este construita pe 4 stalpi de fier si este acoperita cu tabla, avand un singur clopot.