Istoricul biserici

SCURT ISTORIC

Dupa traditie, numele satului provine de la Fotache, un fost comandant de unitate militara, care avea resedinta pe terenul actualului cartier. Acest comandant a fost improprietarit pe mosia satului, in prima jumatate a sec  al XIX-lea.

La aceea vreme, satul fiind prea mic nu a avut Biserica proprie, ci numai cimitir si o capela mortuara, in care nu se oficiau servicii religioase. Cea mai apropiata Biserica se afla la aceea vreme in orasul Videle.
Aproape de sfarsitul secolului capela mortuara af ost daramata si pe locul ei a inceput construirea actualei Biserici. Nu se cunoaste cu exactitate anului inceperii zidirii Bisericii, in sa se stie ca pe 20Aprilie 1987, este ziua Sfintirii Bisericii.
La prima sfintire a Bisericii, pictura in ulei afost executat de pictorul Gheorghe Ioanidis. Si azi se mai pastreaza o parte din icoanele pictate pe vechea catapeteasma.
Biserica  nu are carti vechi cu lietre chirilice sau obicete sacre vechi.
Deasemeni nu sunt morminte ale ctitorilor in Biserica.
Din pisania Bisericii reiese ca locasul a fost construit pe cheltuiala enoriasilor si la staruinta lui Alexandru Constantinescu , Gheorghe Florida si Ion Smarandescu din satul Fotachesti.

Pisania veche a Bisercii se pastreaza pe piatra de marmura demontabila, avand urmatorul text:
“ Cu ajutorul lui Dumnezeu aceasta Sfanta Biserica s-a facut prin staruinta si ajutorul lui Alexandru Constantinescu cu sotia,Gheorghe Florida cu sotia, Ion Smarandescu cu sotia si cuajutorul mai multor crestini, 1897”
De altfel pe o alta piatra de marmura, dar mai mica se gaseste inscriptia:
“ Citorii Gheorghe Manea, Dumitru, Gherghina 21 Aprilie 1897”
Este bine de stiut ca unul dintre ctitori, Gheorghe Florida si vandut carul cu boi ca sa poata termina Biserica. Pentru ca banii nu au fost suficienti si a vandut si biciul pe doi galbeni.

Nu exista alte date privitoare la istoricul Bisericii pana in 1912, anul cand s-a adaugat pridvor inchis la intrarea in Biserica. Se mai stie ca in anul 1952 s-a restaurat pictura.
In anul 1965 s-a subzidit toata fundatia, iarun an mai tarziu a fost executata renovarea interiorului precum si pictarea Bisericii.Acoperisul era din tabla zincata.
In cursul anului 1967 pictura efectuala a fost in tehnica “fresca”  de catre pictorul Stan Sfecka , prin contributia enoriasilor si a donatiei de la Sfanta Arhiepiscopie a Bucurestilor.
Lucrarile au fost finalizate in decursul anului 1971, dupa care Biserica s-a resfintit.
Stilul Bisericii este romanesc, in forma de cruce, cu o singura turla inchisa, deasupra tinzii pronaosului. La intrarea in curtea bisericii este amplasata clopotnita , construita din lemn de salcam.
Biserica se imparte in:
Naos
Pronaos
Sfantul Altar
Preoti slujitori ai Sfintei Biserici Fotachesti

Nu s-au pastrat numele tuturor preotilor care au slujit la Biserica. In arhiva Bisericii nu se precizeaza decat anii in care au slujit doar trei preoti, incepand  cu anul 1900 pana in anul 1963.
Cu ajutorul enoriasilor s-a alcatuit acest tabel, care poate sa nu fie complet, cu numele preotilor pana in 1996.Pr CONSTANTIN DOBRESCU     – preot paroh 1900-1920
Pr RADU SMARANDESCU         – preot paroh 1920-1935
Pr ION PAUN                               - preot paroh 1935-1963
Pr MIHAIL VISAN                         - preot paroh din 1964
Pr CONSTANTIN CONSTANDA  – preot paroh
Pr PETRE NICOLESCU                   –preot suplinitor
Pr ION FIERBINTEANU                – preot suplinitor
Pr DUMITRU GEORGESCU          – preot suplinitor
Pr ION CRISTACHE                       – protoereu
Pr CIUCA ION                               -  preot suplinitor
Pr IANCU MILITARU – preot paroh
Pr STANCULESCU NICOLAE – preot paroh 1992-1995
Pr SAVULESCU C-TIN   -preot suplinitor 1995-1996
Pr ZAMFIR LIVIU  – preot suplinitor 1995-1996
Pr ENE MARIAN – preot paroh din Iunie 1996

Exista un proces verbal datat 1Noiembrie 1969 in care se specifica ca preotul Mihail Visan , impreuna cu o comisie de cercetare, clasificare si inventariere a bunurilor cu valoare istorica, artistica si documentara, legata de traditiile istorice si spirituale ale poporului, a inventariat in perioada 1968-1969 toate bunurile Bisericii.